Hambaimplantaadi planeerimine ja vajalikud protseduurid

Hambaimplantaadi planeerimine

Hambaimplantaadi planeerimine ja vajalikud protseduurid

Hambaimplantaadi planeerimine ja selle protseduuriga seotud tegevusi selgitame siinkohal lähemalt. Pärast hamba eemaldamist hakkab luuhari muutuma ja tihti selle mõõtmed tõmbuvad kokku. Need protsessid võivad tulevikus raskendada implantaadi asetamist. Kui jätta eemaldatud hambad pikemaks perioodiks asendamata, võivad hambutu ala kõrval olevad hambad hakata oma kohalt nihkuma ning vastaslõualuu hambad võivad vastast otsides hakata vähehaaval väljuma. Need protsessid omakorda võivad kaasa tuua olukorra, kus implantaadi paigaldamiseks ja selle hilisemaks kroonimiseks pole enam piisavalt ruumi.

Hambaimplataat

Selleks, et need muutused ei segaks hammaste asendamist tuleks juba enne lootusetu prognoosiga hammaste eemaldamist planeerida võimalikud vajalikud protseduurid, et kompenseerida või vältida hamba eemaldamisega kaasnevaid pikaajalisi komplikatsioone.

Alveooli/luuharja säilitamine: (Ridge preservation) see on kõige lihtsam protseduur, et kompenseerida hamba eemaldamise järgset luukoe resorptsiooni. Ekstraktsioonihaav on võimalik täita erinevate luuasendusmaterjalidega, kollageeniga ja vajadusel katta sidekoe transplantaadiga. Siin on erinevaid võimalusi palju ning nende valik oleneb ekstraktsioonihaava seisukorrast, patsiendist, hinna – kasu vahekorrast. Hamba olemasoluga seotud luu imendub ära igal juhul, kuid antud protseduur aitab säilitada luuharja dimensioone, mis on vajalikud implantaadi asetamiseks ja loomuliku tulemuse saavutamiseks. Kindlasti aitab see protseduur tulevikus vähendada ulatuslikke luutaastamise protseduure ja ebaloomulikku lohku vajunud luuharja välimust.

Juhitud luu regeneratsioon e. luu taastamise protseduur (GBR)

Kui hambad on ammu eemaldatud ning luulised muutused on jõudnud toimuda, võime leida implantaadi planeerimisel eest luuharja, mis on kruvi paigaldamiseks liiga kitsas või kõrguse osas lohku vajunud. Selleks, et sellises olukorras võimaldada implantaadi paigaldamist, tuleb läbi viia luu taastamise protseduur. Olenevalt kahjustuse suurusest saab seda läbi viia nii implantaadiga samaaegselt kui ka ulatuslikumate defektide puhul kaheetapiliselt. Seda tüüpi protseduuriks on samuti olemas erinevat tüüpi luuasendusmaterjale ning neid katvaid ja vormi andvaid membraane. Pärast luuregeneratsiooni tuleb oodata paranemist väiksemate defektide puhul vähemalt 3-4 kuud ja ulatuslikemate puhul kuni 1 aasta, et paigaldada taastatud luu sisse implantaat või üheetapilise protseduuri korral alustada kroonimisega.

Põskkoopa põhja tõstmine: (Sinus lift) kui plaanis on asendada ülalõua tagumisi hambaid, tuleb jälgida põskkoopa piire, asukohta ning lõualuu paksust selles piirkonnas. Tihti paiknevad ülemiste hammaste juured väga põskkoopa põhja lähedal või on siinus pneumatiseerunud ning seetõttu võib vahemaa luuharja ja põskoopa põhja vahel olla liiga kitsas, et sinna implantaat asetada. Sellisel juhul on võimalik läbi viia protseduur, mille käigus avatakse põskoopa luuline sein ja seda seestpoolt vooderdav pehme koe membraan vabastatakse. Selle alla jääv kamber täidetakse luuasendusmaterjaliga. Ka siin oleneb olemasoleva luu paksusest, kas implantaati saab paigaldada koheselt või kaheetapiliselt. Pärast sellist protseduuri on samuti oluline oodata 4 – 12 kuud paranemist.

Hambaimplantaadi planeerimine ja ortodontiline ravi

Kui kõrvalhambad on pärast hamba eemaldamist oma positsiooni muutnud (kaldunud puuduva hamba poole viltu, luuharjast väljapoole lõikunud, roteerunud), tuleb enne implantaadi asetamist teha ortodontilist ravi, et kõrvalhambad oma õigesse positsiooni tagasi viia.  See protsess võib ravile lisada juurde paar kuud kuni paar aastat aega, olenevalt probleemi keerukusest. Kõige lihtsam on neid probleeme ennetada, ning olukorras, kus lootusetu prognoosiga hammas vajab eemaldamist, võiks võimalikult ruttu alustada implantatsiooni planeerimisega. Kui erinevatel põhjustel ei saa seda kohe teha, siis on võimalik kõrvalhammaste positsiooni säilitada kasutades ortodontilist kohahoidjat või hambaid ajutiselt lahastada.

Kui lootusetu prognoosiga hamba eemaldamine on põhjalikult planeeritud, on võimalik tihti implantaat paigaldada ka kohe hamba eemaldamise järgsesse alveooli. Olenevalt implanteeritava piirkonna luu olukorrast, iseloomust (esteetiline või tagumiste hammaste piirkond), operatsiooni käigus saavutatud implantaadi primaarsest  stabiilsusest, on võimalik asetatud implantaadile asetada ka koheselt kroon. Põhjaliku planeerimise korral on teatud tingimustel võimalik samal visiidil eemaldada haige hammas, asetada implantaat ja sellele ka juba kroon.

Prognoos: hambaimplantaate on edukalt hambaravis kasutatud mitmeid aastakümneid ning selle aja jooksul on selgunud, et kui neid õigesti hooldada, funktsioneerivad implantaadid palju aastaid ilma probleemideta. Uuringud on näidanud, et implantaatide 5 aasta elulemus on ligi 95%, kuid enamus neist on suus tunduvalt pikema aja.

Selleks, et implantaadid püsiksid suus aastaid ja nendega ei tekiks probleeme, tuleb kodus väga hästi hambaid ja implantaadi restauratsioone puhastada, käia regulaarselt hambaarsti või hügienisti vastuvõtul kontrollis ja professionaalses puhastuses ning vältida suitsetamist.

 

Loe täiendavalt juurde:

Loe meie teiste teenuste kohta siit.
Loe suutervise kohta rohkem siit.

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms.