Hambakroonid | Sakala Hambaravi Tallinnas

Hambakroonid

Hambakroonid on hambakujulised tehishambad. Hambakroone paigaldatakse juhtudel, kui patsiendil on vaja kas taastada või korrigeerida hamba krooniosa. Krooniosa võib vajada taastamist nii suures ulatuses kui ka osaliselt. Hambakrooni paigaldamiseks lihvitakse patsiendi hammast umbes millimeetri ulatuses õhemaks ja lühemaks ja järgmisel visiidil (~nädala pärast) liimitakse hambakroon lihvitud hambale. Kui hamba krooniosa on oluliselt kahjustunud või hävinud, siis on soovitatav paigaldada tugipost ehk tihvt. See pakub kroonile paremat tuge ja vastupidavust. Tihvti paigaldamiseks laiendatakse juurekanalit selliselt, et kanalisse tekiks tugiposti asetamiseks piisav ruum. Peale tihvti paigaldamist taastatakse hambakönt ning võetakse hammastest jäljendid. Jäljendid saadetakse laborisse, kus hambatehnik valmistab hambakrooni. Järgmisel visiidil kinnitab hambaarst krooni lõplikult hambale.

Hambakroonide paigaldamisega saab edukalt korrigeerida hambumuskõrgust, hammaste asendit ja ka värvust. Ka pärast juureravi teostamist võib olla vajalik hambale krooni asetamine, et tagada piisav tugevus mälumisjõududele vastupidamiseks.

Hambakroonid võib suures osas jagada kaheks: täiskeraamilised ja metallokeraamilised kroonid.

Täiskeraamilised (TK) hambakroonid

Eelisteks on loomulikum värv, parem vastupidavus, allergiate tekke minimaalsus. Loomuliku väljanägemise annab täiskeraamilistele kroonidele valguse murdumine sarnaselt naturaalse hambaga. Täiskeraamika puhul on restauratsioonide ulatus piiratud materjalide hapruse tõttu.

Hambakroonid

Taastamise eelselt

Hambakroonid paigaldatud

Hambakroonidega

Metallokeraamilised (MK) hambakroonid

Võivad rohkem komplikatsioone tekitada just tulenevalt materjalist ja materjale mõjutavatest teguritest suuõõnes. Metall võib ajapikku kaotada osa oma esialgsest vastupidavusest, mõjutades seeläbi ka krooni vastupidavust. Metallokeraamilisel kroonil on sisemine karkass metallisulamist ning pealmine osa keraamikast. MK kroonide miinus on võimalik keraamika kildude eraldumine.

Metallokeraamika võimaldab tänu metalli tugevusele teha väga ulatuslikke restauratsioone.

4 peamist põhjust hammaste kroonimiseks

  • Kui hammas on suremisjärgus
  • Kui hammas on ära murdunud
  • Kui plommist enam ei piisa
  • Kui hamba värvus on muutunud

Millega peab arvestama hammaste kroonimisel

  • Elusa närviga hamba korral on oht, et hammas jääb tundlikuks peale lihvimist
  • Krooni servade alla kipuvad kogunema bakterid ja tekitama kaariest
  • Tehiskrooni all on hamba eluiga kuni kümne aasta ringis
  • Krooni keraamikast võib tulla kild ära

Loe rohkem meie teiste hambaravi teenuste kohta siit.

Loe rohkem hambakroonide kohta siit.

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).