Sedatsioonis hambaravi | Sakala Hambaravi Tallinnas

Sedatsioonis hambaravi

Sedatsioonis hambaravi näidustus

Hirm, ärevus ja ebamugavustunne hambaravi ees on laialt levinud. See on lihtsasti mõistetav, kuna patsiendid ei tunne end hambaravitoolis sageli mugavalt, sest hambaravi ajal tekkivad hääled ja muud aistingud võivad osutuda väga häirivateks. Sellest tingitud stress, tähelepanu hajumine ja raskematel juhtudel ka paanikahood põhjustavad ülemääraseid kannatusi ning raskendavad raviprotsessi. Sakala Hambaravis teeme kõik võimaliku, et meie patsiendid tunneksid ennast mugavalt ja hästi. Tänapäeval on võimalik ohutult ja efektiivselt leevendada hirmu hambaravi ees sedatsiooni ehk rahustusega. Seda tuntakse ka sedatsioonis hambaravi teenusena.

Sedatsioonis hambaravi

Mis on sedatsioonis hambaravi

Sedatsioon on patsiendi rahustamine ja kerge unelaadse seisundi tekitamine ravimite ehk sedatiivikumide abil. Sedatsiooni ajal on patsient emotsionaalselt ja füüsiliselt lõdvestunud ning rahulik, ei tunne hirmu ega ebamugavustunnet, kuid on samal ajal ärkvel ja vajadusel võimeline rääkima. Seeläbi võimaldab sedatsioon hambaraviprotseduuride rahulikku läbimist. Kõik elutähtsad refleksid on sedatsiooni käigus säilinud. Enamasti patsiendid ei mäleta hiljem protseduuri, mis aitab üle saada hirmust hambaravi ees. Soovitame sedatsiooni neile, kellel on hirm või ebamugavustunne erinevate hambaraviprotseduuride ees, näiteks tarkusehammaste või mitme hamba eemaldamine, implantaatide asetamine, hambasiirdamine, hambakrooni pikendamine aga ka juureravi ning kaariese ravi. Samuti on sedatsioonis hambaravi näidustatud väga väljendunud okserefleksiga inimestel.

Sedatsiooni viib meie kliinikus läbi anestesioloog ehk narkoosiarst. Hambaravikabinetis asetatakse käele pehme plastmassist veenikanüül, mille kaudu süstitakse sedatsiooniks vajaminevad ravimid. Selle järgselt tekib pehme ja lõõgastunud tunne. Kui patsient tunneb, et ei ole piisavalt lõõgastunud, suurendatakse rahusti annust. Pikemate hambaraviprotseduuride puhul manustatakse sedatsiooniravimeid vajadusel korduvalt. Kogu protseduuri kestel jälgitakse patsiendi heaolu ja elulisi näitajaid: vererõhku, südame löögisagedust ja veres oleva hemoglobiini küllastatust hapnikuga. Mõnikord tuleb vajadusel manustada ka lisahapnikku. Kõik kasutatavad vahendid, sealhulgas süstlad ja nõelad, on ühekordseks kasutamiseks ning kõik kasutatavad ravimid, seadmed ja personali kvalifikatsioon vastavad parimale erialasele tavale ning kehtivatele nõuetele.

Peale protseduuri saavad patsiendid puhata vastavalt sisustatud ärkamisruumis, kus nendega saavad koos olla ka lähedased. Sedatsiooni järel on loomulik tunda kerget uimasust, nõrkust, pearinglust ja ebakindlat kõnnakut. Patsiendi lubame koos saatjaga koju, kui sedatsiooniravimite mõju on kadunud ja enesetunne on hea, tavaliselt ühe tunni möödudes peale protseduuri.

Sedatsiooni ohutus

Ehkki teeme omalt poolt kõik, et sedatsioon oleks hambaravi ajal võimalikult ohutu, ei ole ükski meditsiiniline protseduur täielikult kõrvaltoimetevaba. Ohtlikud tüsistused on üliharvad, võimalike eluohtlike kõrvaltoimete (südameseiskus, hingamisseiskus, suurte veresoonte trombid, ajukahjustus, maliigne hüpertermia, anafülaktiline reaktsioon jt.) esinemissagedus on võrreldav ohuga hukkuda lennuõnnetuses ja väiksem, kui on tõenäosus saada surma autoavariis. Võimalik on liiga sügava sedatsiooni teke, sel juhul võib vajalikuks osutuda üleminek üldnarksoosile. Harvadel juhtudel esineb sülje või maosisu liikumine hingamisteedesse, mis võib põhjustada kopsukahjustust. Esineda võib valu ja punetus ravimi süstekohas, iiveldus ning harva mõne jäseme tuimus kompressioonist. Sedatsiooniks kasutatavatel ravimitel on amnestiline ehk mälukaotust põhjustav toime, seetõttu mõnikord patsiendid ei mäleta hambaravi ajal toimunut. Sedatsioonil ei ole valuvaigistavat toimet, mistõttu on vajalik kohaliku tuimestuse teostamine hambaarsti poolt. Sakala Hambaravis on kõik vajaminevad vahendid, et kõrvaltoimeid ennetada ja vajadusel ravida.

Kellele sedatsioonis hambaravi sobib

Sedatsioon ei ole reeglina sobilik piiratud koostöövõimega patsientidele, näiteks psüühilise puude tõttu, samuti ka väikelastele, kellel on raskendatud koostöö hambaarstiga. Me ei soovita sedatsiooni, kui on vaja teha väga mahukas või kauakestev hambaraviprotseduur. Nendel juhtudel soovitame hambaravi üldnarkoosis, mida on samuti võimalik Sakala Hambaravi kliinikus läbi viia. Ohutuskaalutlustel ei soovita me sedatsiooni patsientidele, kes on ülekaalulised (kehamassiindeksiga üle 35), põevad rasket kopsu- või südamehaigust või lihas-närvisüsteemi haigust. Seda, kas sedatsiooni on võimalik Sakala Hambaravis ohutult teostada, otsustame alati juhupõhiselt. Selleks palume täita spetsiaalne küsimustik, mille vaatab üle anestesioloog.

Enne protseduuri

Ohutuse tagamiseks palume vähemalt 6 tundi enne protseduuri mitte süüa ega juua (kohvi, teed, mahla vms). Kuni 2 tundi varem võib juua tavalist vett. Vastasel juhul võib maosisu tungida hingamisteedesse ja põhjustada kopsukahjustust. Regulaarselt tarvitatavaid ravimeid soovitame võtta tavapäraselt, välja arvatud juhtudel, kui narkoosiarst on andnud teistsugused juhised. Protseduurile tulles ei tohi põdeda palavikuga haigust, sealhulgas köha ega nohu, viimasest haigestumusest peab olema möödas vähemalt 7 päeva. Palume mitte lakkida küüsi: küünelakk takistab jälgimisseadmete (pulssoksümeetri) tööd. Samuti palume ära võtta ehted, prillid ning kontaktläätsed, suus ja näos olevad needid ning rõngad ja eemaldatavad hambaproteesid. Jätame endale õiguse vajadusel patsiendi ohutuse nimel protseduuri ärajätmiseks või edasilükkamiseks.

Peale protseduuri lubame patsiendi koju vaid koos täiskasvanud saatjaga, siis kui tema enesetunne on hea, ei esine iiveldust ega valu ning on saadud juhised edasiseks raviks. Samal päeval ei tohi juhtida mootorsõidukit, teha tähelepanu nõudvaid tegevusi ega allkirjastada juriidilisi dokumente. Soovitame sedatsiooni järgselt samal päeval kodus puhata.

Soovime, et Teie hambaravi kogemus Sakala Hambaravis oleks võimalikult meeldiv.

 

Loe meie teiste hambaravi teenuste kohta siit.

Loe suutervise kohta rohkem siit.

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms.