Suukirurgia | Hambakirurgia | Sakala Hambaravi Tallinnas

Suukirurgia ja hambakirurgia

Suukirurgia all mõistame suusiseseid operatsioone, mida on võimalik teostada hambaravitoolis, näiteks tarkusehamba eemaldamine, hammaste siirdamine juuretipu või tsüsti eemaldamine, huule-ja keelikida operatsioonid.

Tarkusehamba eemaldamine

Tarkusehambaid on tavaliselt neli ja nad on kõige tagumised purihambad üla- ja alalõuas, mis formeeruvad lõplikult alles täiskasvanueas. Tarkusehammaste lõikumisperiood on väga individuaalne. Tavaliselt hakkavad nad lõikuma 17 – 25 eluaastate vahel, mõnedel inimestel palju hiljem ja mõnel ei tule üldse lõualuust ja pehmetest kudedest välja.  Üle 75% inimestel ei mahu tarkusehambad ritta, 90% inimestel on vähemalt üks osaliselt lõikunud või peetunud tarkusehammas, mis võib põhjustada hiljem probleeme. Loe täpsemalt

Suuõõne kirurgia

Hambasiirdamine ehk transplantatsioon

Hambasiirdamine pakub võimaluse asendada ravile mitte alluvaid hambaid bioloogilisel teel. Heaks hambatransplantaadiks loetakse tarkusehambaid ja premolaare, eriti retineerunuid ja kus juuretipp/tipud on veel lõpuni formeerumata. Formeerunud juuretipudega hambad sobivad samuti, kuid neil puudub praktiliselt võimalus säilida vitaalsetena ja antud juhul juureravi on kohustuslik. Loe täpsemalt siit.

Suukirurgiaga seotud soovitused patsiendile

Enne kirurgilist protseduuri

  • Patsient peab kindlasti teavitama raviarsti kõikidest enda poolt põetavatest üldhaigustest, tarvitatavatest ravimitest ja võimalikust rasedusest.
  • Kirurgilise protseduuri või operatsiooni toimumise päeval peab patsient jätkama teise eriala arsti poolt väljakirjutatud ravimite võtmist määratud skeemi kohaselt. Kui Teil esineb kõrget vererõhku, hoolitsege selle eest, et ei ununeks võtmata selleks väljakirjutatud ravimid!
  • Onkoloogiliste ja vereloomehaigustega patsiendid peavad eelnevalt enne operatsiooni konsulteerima ja vajadusel ravi saama oma raviarsti/perearsti juures. Juhul, kui Te tarvitate verevedeldajaid (nt Marevani, Plavixiti, Xarelto või teisi), konsulteerige palun nende ravimite tarvitamise osas kindlasti oma perearstiga, informeerige teda, et teil tuleb kirurgilise sekkumisega protseduur.
  • Kui Teil esineb valu päev enne protseduuri, siis võimalusel võtke palun valuvaigistina ainult paratsetamooli, kuna see ei tõsta veritsuse riski nii protseduuri ajal kui ka peale operatsiooni. Vältima peab aspiriini ja ibuprofeeni võtmist, kuna need ravimid soodustavad veritsuse teket.
  • Protseduurile tulles ärge riietage ennast liiga soojalt, et protseduuri ajal ei oleks Teil palav ja ebamugav olla.

Pärast suuoperatsiooni, hamba eemaldamist või hambasiirdamist

Haava paranemine läheb paremini, kui Te jälgite järgnevaid soovitusi:

Üldised juhised

Suhu asetatud marlitampoon hammustage kokku ning hoidke haaval 20 – 30 minutit.

Kuna nädala jooksul pärast kirurgilist sekkumist esineb verejooksu oht, peab vältima või vähemalt piirama sellel ajal:

  • Füüsilist koormust (raskuste tõstmine, ettepoole kummardamine)
  • Saunas, vannis ja solaariumis käimist, päevitamist, taastusraviprotseduure, lennureise, pikemaid sõite autoga
  • Ei tohi nina nuusata, kui arst ütles, et oli ühendus suuõõne ja põskkoopa vahel
  • Ärge katsuge haava sõrme, keele ega mingi esemega, ärge imege haava. Ei tohi haavale asetada pulbreid, tablette, tilku (taruvaik, teepuu õli), sest see võib põhjustada põletikku ja veritsust
  • Paari päeva jooksul mäluge vastassuupoolega. Toit peab olema valgu-, vitamiini- ja mineraaliderikas, samuti pehme, leige või jahe. Vältige süsivesikute rikast toitu. Kõvemale toidule võib üleminna siis, kui selle söömine ei tekita valu
  • Haava piirkonnast võib immitseda verd postoperatiivselt 3-4 päeva jooksul. Paari-kolme tunni pärast peale operatsiooni, tuimestuse möödudes hakkab haav reeglina rohkem veritsema. Jätkuva veritsuse korral asetage 30 minutiks steriilset marlitampooni haava peale ja suruge lõualuud kõvasti kokku
  • Jääkoti hoidmine põse piirkonnas võib vähendada turse teket
  • Mitte mingil juhul ei tohi sooja, niisket kompresse teha näo piirkonnas (kummeli-, viinakompressid jms), sest see võib verejooksu ja tugevat turset  esile kutsuda

Hea suuhügieen hoiab põletiku ära

2 tunni jooksul peale lõikust ei tohi süüa ega juua. Ei tohi tarvitada alkoholi, kuuma jooke, kanget kohvi, energeetikume tauriniga ja kofeiiniga. Lõikuspäeval ei tohi suud loputada. Hiljem on vaja suud loputada antiseptilise lahusega kloorheksidiiniga (CHX) 0,1 – 0,2%  või oktenidiiniga 2 – 4 korda päevas 10 – 14 päeva jooksul või leige soolveega (1 tl meresoola 250 ml sooja vee kohta) iga söögikorra järel, kui haav ei veritse.

Hambaid vaja pesta hoolikalt nagu tavaliselt, vaid vältida haavapiirkonda. Juhul kui hambakatt koguneb ka haavalimaskestale ja õmblustele, lahase pinnale, siis võib pehme (soft/ extra soft) hambaharjaga ettevaatlikult seda piirkonda pesta/harjata.

Suukirurgia tagajärjel kaasnev valu ja turse

Tuimestuse möödudes võite tunda nõrgemat või tugevamat valu. Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust. Valu vähendamiseks kasutage käsimüügis saada olevaid valuvaigisteid, kui arst Teile ei määranud teisiti retsepti alusel valuvaigisteid.

 

Loe rohkem meie teiste hambaravi teenuste kohta siit.

Loe rohkem suukirurgia kohta siit.

 

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms.