Kerge ja mõõduka levikuga parodontiit | Sakala Hambaravi Tallinnas

Kerge ja mõõduka levikuga parodontiit

Mis on kerge ja mõõduka levikuga parodontiit ja igemehaiguste diagnoosimine

Kerge ja mõõduka levikuga parodontiit esineb umbes 40% inimestest. Selle haiguse kulg on enamasti krooniline ning selle käigus imenduvad aegamisi ära hambaid ümbritsev luu ning hammast luu sees hoidvad sidekoe kiud. Haigusele omane sümptomaatika kujuneb välja aastatekümnetega ning kui õigel ajal ei alustata ennetuse ja raviga võib lõpuks luukadu jõuda selleni, et ige hammaste ümber taandub ja hambad muutuvad näiliselt pikemaks ja tundlikumaks. Haiguse progresseerudes võib lõpuks ka hammastest ilma jääda.

Kerge ja mõõduka levikuga parodontiit

Parodontiit

Igemehaiguste õigeaegne diagnoosimine on oluline ja parandab ravi tulemust. Tihti ei pane patsiendid igemehaiguste sümptomeid ise tähele ja jõuavad ravile alles siis, kui hambad hakkavad liikuma või kui mõnda hammast pole võimalik enam päästa. Selleks on oluline tõsta nii patsientide kui ka hambaarstide seas teadlikkust, et märgata hamba kinnituskudede põletiku varajasi märke ja korrigeerida koduseid hügieenivõtteid, et suuremaid probleeme ennetada. Igemehaiguste diagnoosimiseks kasutatakse igemetaskute mõõtmiseks ja ladestuste tuvastamiseks mõeldud spetsiaalselt millimeetritega märgistatud tömbi otsaga sondi. Selliselt saab igemetaskud nö „üle mõõdistada“ ning koostada parodontaalstaatus. Selle abil saab kindlaks määrata haiguse ulatuse ning planeerida edasist ravi. Lisaks tuvastame sellega veritsuse ja katu olemasolu hammaste ümber, hammaste anatoomia iseärasused ning hammaste liikuvuse.

Igemehaiguste diagnoosimine ja parodontaalne röntgenuuring

Teiseks oluliseks osaks diagnoosimise juures on parodontaalne röntgenuuring, mis koosneb enamasti 20-st kohtülesvõttest, kus on täpselt näha iga hamba ümber luukao ulatus ja iseloom (kas luu on kadunud ühtlaselt või on tekitanud hammaste ümber erineva sügavusega defekte). Panoraamröntgen on hea uuring, et näha lõualuusüsteemi üldist seisu, kuid täpsemaks ravi planeerimiseks jääb sellest enamasti väheks.

Parodontiidi ravi kohta leiad lisaks informatsiooni järgnevatelt linkidelt:
Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).