Ortodontilised lisaaparaadid, raviks kasutatakse erinevaid lisaaparaate

Ortodontilised lisaaparaadid

Millised on peamised ortodontilised lisaaparaadid kaasaegses ravis

Kaasaegses ortodontias on kasutusel mitmed erinevad ortodontilised lisaaparaadid. Räägime mõnedest aparaatides lähemalt käesoleval lehel.

Funktsionaalne apaarat  – Forsus

Forsuse aparaati kasutatakse distaalse ehk prognaatse hambumuse korral (ülemised eeshambad on alumistest palju eespool). Sellist anomaaliat ravitakse tavaliselt kas kahe ülalõua hamba eemaldamisega või siis ortognaatse kirurgilise operatsiooniga alalõua ettetoomiseks. Operatsioon tehakse täiskasvanueas, kui luukasvu enam ei toimu.

Ortodontilised lisaaparaadid

Forsuse aparaat

Tänu Forsuse aparaadile on prognaatse hambumuse ravi kiirem, kergem ja efektiivsem. Ülemised hambad liiguvad tahapoole ja alumised ettepoole. Aparaadi kasutamine lapse aktiivsel kasvuperioodil võib anda ka ortopeedilise efekti ehk mõjutada alalõualuu kasvu.

Ravi alustatakse breketisüsteemi paigaldamisega ja hammaste reastamisega. Breketravi viimases etapis asetatakse Forsuse aparaat, mis on suus umbes kuus kuud.

Ortodontilised lisaaparaadid

Vaata lähemalt Forsuse aparaadi videot siit.

Forsuse abil ravitakse nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Vahel tuleb distaalse hambumuse korral kasutada pidevalt elastikuid. Mõned unustavad, ei jõua või ei soovi (eriti lapsed) elastikuid asetada. Forsus on vastupidav, mitte-eemaldatav, töötab automaatselt ja avaldab pidevat ühtlast kerget jõudu.

Kohahoidja

Iga piimahammas hoiab ruumi oma jäävhamba jaoks. Vahel tuleb aga piimahammas trauma, kaariese või mõne muu põhjuse tõttu enneaegselt ära. Sellest tingituna nihkuvad kõrval olevad hambad tühja kohta, jättes veel lõikumata jäävhamba jaoks ebapiisavalt ruumi. Taolise probleemi ärahoidmiseks on soovitatav pärast piimahamba enneaegset eemaldumist asetada puuduva hamba kohale kohahoidja.

Suust eemaldatavad ortodontilised lisaaparaadid

Suust eemaldatavat ortodontilist aparaati kasutatakse enamasti vahelduvas hammaskonnas (suus on nii piima- kui ka jäävhambad olemas). Plastikust ja traatkomponentidest koosneva plaataparaadi abil on võimalik teostada lihtsamaid ortodontilisi protsesse, näiteks kallutada hambaid.

Suust mitte-eemaldatav aparaat – Quad helix

Quad helixi aparaati kasutatakse ülalõua laiendamiseks ja risthambumuse raviks lastel. Risthambumuse puhul on ülalõug kitsam kui alalõug. Lapsed nihutavad ühepoolse risthambumuse puhul veel ka alalõuga küljele, mille tagajärjel areneb näo asümmeetria.

Ortodontilised lisaaparaadid - Quad helix

Quad helix

Vaata lähemalt Quad Helixit tutvustavat videot siit.

Loe rohkem meie teiste teenuste kohta siit.

Loe rohkem suutervise kohta siit.

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).