Söömine breketitega, milliseid toite süüa ja kuidas breketeid hoida tervena

Söömine breketitega

Söömine breketitega ja millele peaks tähelepanu pöörama? Breketite kandmine esitab väljakutse ka söödavale toidule, päris igat asja enam süüa ei saa, sest hambumuse kordasaamine tekitab ebamugavust ja söömine võib osutuda pisut valulikuks tegevuseks, rääkimata sellest, et toit kipub breketite ja klambrite vahele kinni jääma. Mida pehmem toit ja väiksemad suutäied, seda tõenäolisemalt sa omale haiget ei tee. Millised aga on breketikandja jaoks head ja halvad toidud ja millised oleksid alternatiivid?

Selleks, et breketid ei tuleks hammaste küljest lahti, on oluline vältida sitkeid ja kõvasid toiduaineid. Kõvad toiduained võivad painutada ka kaart breketite vahel. Pliiatsi ja pastaka närimine võib põhjustada breketite murdumist. Väga ettevaatlik peab olema kanatiibade ja ribidega.

Söömine breketitega

Söömine breketitega ja mida tuleb vältida

  • iiriskommid
  • närimiskumm
  • popkorn
  • pähklid
  • porgand, õun, kaalikas (tuleb lõigata väikesteks tükkideks või riivida)
  • karamell
  • koorikleivad, näkileivad

Väldi puu-ja juurvilju, millesse on niisamagi raske hambaid sisse lüüa. Neist ei ole samas tarvis loobuda, aga neid saab väiksemateks tükkideks lõigata. Veelgi parem viis on neid hoopis keeta või aurutada, et toit oleks pehmem ja breketitele ohutum.
Kõva koorikuga saiad ja leivad võivad päris palju valu põhjustada, kui oled breketid äsja saanud või lasknud neid alles kohendada. Seetõttu eelista pigem pehmemaid saia- ja leivatooteid. Rääkides pähklitest ja seemnetest, mis on küll väga tervislikud, aga kujutavad endast breketitele omajagu ohtu, kuna jäävad nende vahele kinni. Lisaks võivad need ka valu põhjustada. Vajalike rasvade kättesaamiseks on soovituslik asendada pähklid avokaadoga, mis on pehme ja ohutu. Kindlasti on soovituslik vältida komme, eriti kummikomme, mis on suhkruga kaetud. Suhkruterad kipuvad samuti breketite vahele kinni jääma ning suhkur võib põhjustada bakterite vohamist.

Kui breket tuleb lahti

Kui breket on siiski hamba küljest lahti tulnud, võta ühendust oma ortodondiga. Tavaliselt püsib breket kaare küljes kinni, kui aga breket või tuub tuleb kaarelt lahti, võtke see järgmisele visiidile kaasa. Ortodontiline ravi pikeneb, kui breketid tulevad tihti lahti.

 

Loe rohkem meie teiste teenuste kohta siit.

Loe rohkem suutervise kohta siit.

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).