Tundlikud hambad | Sakala Hambaravi | Broneeri aeg

Hammaste tundlikkus

Tundlikud hambad?

Kas olete kogenud valu hammastes, just kuumade ja külmade toitude või jookide tarbimisel? Või kas on hambad endast märku andnud magusa söömisel? Sellisel juhul võivad teil olla tundlikud hambad, mis vajaksid tähelepanu ja võimalik, et ka arsti sekkumist.

Mis põhjustab hammaste tundlikkust?

Hammaste tundlikkust võivad põhjustada mitmed tegurid: hambakaaries ehk hambaauk, paljastunud hambakaelad või näiteks hambanärvipõletik. Hambaauke tekitavad mikroobid, mis saavad omale eluks vajaliku toiduga tarbitud suhkrutest. Mikroobid muundavad suhkrud hapeteks, mis kahjustab hammast, soodustades kaariese teket. Hambanärvipõletiku puhul võib valu tunda anda esialgu toidu mälumisel või hammaste kokkusurumisel. Põletiku ravimata jätmisel võib valu ilmneda ka välise ärritajata, põhjustades ootamatult vaevusi, ja sageli isegi öösel. Paljastunud hambakaelad võivad olla tekitatud liialt tugevate harjastega hambaharja kasutamisest või liialt intensiivsest harjamisest. Selle tulemusena võivad paljastuda ka hambajuured, mis annavad endast märku ja reageerivad temperatuuri muutustele.

Tundlikud hambad

 

Külmast põhjustatud hambavalu ja tundlikud hambad

Külmast põhjustatud hambavalu võib olla nii tuim kui terav, pidev kui hootine ja valu võib tunda nii ühes kui mitmes hambas. Kuna variante on palju, ei tasuks ise hakata diagnoosi panema. Põhjuseid võib olla palju, miks hambad võivad külma käes valutama hakata.

Levinud põhjused valu tekkeks on näiteks ravimata hambaaugud, põletikulised hambad ja igemehaigused, vananenud täidised, mõrad hammastes, taanduvad igemed ja hammaste krigistamine.

Kui külma käes probleemid süvenevad ehk hambad muutuvad veelgi tundlikumaks, tasub sellest hambaarstile kindlasti teada anda. Hinga läbi nina.

Kuidas hambaid kaitsta?

Kuigi täielikult pole hambaid talviste külmade eest võimalik kaitsta, on teatud meetoditega võimalik vähendada külmast tingitud probleemide teket. Kõige lihtsam viis selleks on külma käes olles vältida suu kaudu hingamist ja kõnelemist ning alumine näopool salli sisse peita. Kellele aga õues vaikimine teostamatuna tundub, peaks  proovima probleemide vältimist profülaktiliselt.

Olenemata aastaajast võib kasutada tundlikele hammastele mõeldud hambapastasid, milles sisalduvad kaaliumnitraat ja arginiin aitavad vähendada hammaste tundlikkust.

Samuti tasuks eelistada fluoriidi sisaldavaid hambapastasid ning hoida üleüldine suuhügieen heas korras – näiteks aitab kindlasti ka niiditamine ennetada hammaste tundlikuks muutumist.

Kel aga ka spetsiaalse hambapasta kasutamine ei aita ning külmast tingitud valu kestab mitu päeva, peaks viivitamatult pöörduma hambaarsti poole. Vaid hambaarst saab kindlaks määrata, mis külma käes täpsemalt valu põhjustab ja mis on seetõttu ka sobiv ravi.

Loe meie teenuste kohta rohkem siit.

Leia rohkem lisainfot siit.

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms.