Hambavalu levinumad põhjused | Sakala Hambaravi

Hambavalu

Hambavalu on üks tülikamaid muresid, mis võib tabada meid ootamatult ning  alati väga ebasobival ajal. Vaatame siinkohal natuke lähemalt, mis võib põhjustada hambavalu.

Peamised põhjused, miks hammas valutab

Hambaauk ehk hambakaaries

Hambakaariest loetakse maailmas üheks levinumaks nakkushaiguseks. See on haigus, mis kahjustab hamba kõvakudesid ja põhjustab nende lagunemist. Hambakattu kogunenud bakterid muundavad toidusuhkrud (glükoosi, sahharoosi) orgaanilisteks hapeteks, mis hakkavad hambakudesid lagundama. Kui hambasse on tekkinud lagundamise tulemusena defekt, siis see on pöördumatu. Hambakude iseenesest ei taastu ja vajalik on arsti sekkumine. Ulatuslikku karioosset defekti on võimalik näha palja silmaga, aga algavat ja pindmist kaariest saab kindlaks määrata ainult hambaarst. Hambakaariese teket aitab vähendada õige hammaste hooldamine, korrapärastest söögiaegadest kinnipidamine ja regulaarne hambaarsti külastamine hammaste tervise kontrollimiseks.

Hambanärvipõletik ehk pulpiit

Hambakaariese ravimata jätmise tagajärjeks võib olla närvipõletik. Hambanärvi põletiku põhjustavad mikroobid, mis on tunginud kaariese tõttu hambanärvini. Selline põletik vajab ravi ja kindlasti tuleks tulla arsti vastuvõtule.

Juuretipupõletik ehk periodontiit

Ravimata hambanärvipõletik võib põhjustada hambanärvi kärbumist, mille tulemusena võivad pääseda mikroobid juurekanali tipuava kaudu hammast ümbritsevasse luukoesse. Selle tulemusena võib tekkida juuretippu ümbritsevate kudede põletik, mis võib kulgeda kas ägeda või kroonilise põletikuna. Äge põletik võib tekitada valu kokkuhammustamisel või anda endast märku tuikava valuna ka naaberhammastel. Põletik võib avalduda ka valuliku tursena . Ägeda põletiku puhul võib halveneda üldine enesetunne ning tekkida palavik. Kroonilise juuretipupõletiku puhul ei pruugi patsient otsest valu tunda ja haiguse kulg võib olla raskemini äratuntav, seda saab hambaarst diagnoosida röntgenpildi abil. Üheks sümptomiks võib olla ka mäda eritus hamba juuretipu piirkonda tekkinud uurisest ja hamba suurenenud liikuvus. Tuntavate vaevuste puudumine on põhjuseks, miks peab käima regulaarselt hambaarsti juures kontrollis, et ravimata põletikule kiiresti jälile saada.

Hambavalu

Loe meie teenuste kohta rohkem siit.

Leia rohkem infot siit.

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).