Naerugaasiga sedatsioon – Sakala Hambaravi uus teenus | Sakala Hambaravi

Naerugaasiga sedatsioon – Sakala Hambaravi uus teenus

Naerugaasiga sedatsioon  – Sakala Hambaravi uus teenus

Hambaravi põhjustab mõnedele inimestele suurt ärevust ja hirmu. Seda saab lihtsasti leevendada sedatsiooniga. Kuigi naerugaas on paljudes riikides klassikaline hambaravis kasutatav tuimasti, ei ole Eesti hambaraviasutused oma patsientidele seni seda teenust pakkunud. Sakala Hambaravis on naerugaasiga hambaravi nüüd võimalik.

Naerugaas ehk dilämmastikoksiid (N2O) on värvitu ja kergelt magusa lõhna ja maitsega gaas, mis koos hapnikuga sisse hingates toimib tuimasti ja valuvaigistina, põhjustades eufooriat, lõõgastust ja heaolutunnet.

Naerugaasi kasutamisel hambaravis on pikk ajalugu. Esimest korda kasutati seda juba 1844. aastal Horace Wellsi poolt. Sellest ajast alates on see mitmetes riikides klassikaline hambaravi tuimasti. Rahvakeelse nimetuse „naerugaas“ sai see omaduse pärast kerget eufooriat tekitada.

Kellele on naerugaasiga hambaravi sobilik?

Naerugaasiga sedatsioon on mõeldud ennekõike lastele, aga ka täiskasvanutele, kellele hambaravi ärevust ja hirmu tekitab, kuid kes on siiski koostöövõimelised. Eelistatult kasutatakse seda üle viieaastastel lastel. Anestesioloogi valve all manustatakse naerugaasi õiges vahekorras hapnikuga segatuna läbi spetsiaalse ninale asetatava maski. Patsiendil tekib kerge, soe ja lõõgastunud tunne ning hambaravi on talle oluliselt meeldivam.

Protseduur ei sobi raske vaimse või füüsilise puudega patsiendile, kellega ei ole võimalik piisavat koostööd saavutada. Kuna protseduuri ajal peab hingama läbi nina, ei sobi see patsientidele, kellel on ninahingamistakistus. Eelnevatel juhtudel, samuti juhul, kui laps ei ole koostööaldis või vajatakse mahukamat hambaravi, soovitame teostada hambaravi üldnarkoosis. Täiskasvanutele, kellel on mureks hirm hambaravi ees, soovitame kaaluda alternatiivina ka sedatsiooni veeni kaudu manustatavate ravimitega. Ka seda teenust pakub Sakala Hambaravi.

Kuigi professionaalse kasutamise korral peetakse naerugaasiga sedatsiooni ohutuks, kaasnevad sellega nagu iga meditsiinilise protseduuriga, teatud ohud. Võimalikud tüsistused on iiveldus ja oksendamine, mõnikord rahutus või liiga sügav sedatsioon. Üliharva võib tekkida hapnikupuudus või hingamisteede sulgus. Sakala hambakliinikus on kõik tänapäevased võimalused tüsistuste ennetamiseks ning vajadusel raviks.

Miks naerugaasi kasutus eelnevalt Eesti hambaravisse levinud ei ole?

Hetkel ei luba õigusaktid antud gaasiga sedatsiooni teha ilma anestesioloogi osaluseta, kuid tavapäraselt anestesioloogid hambaravikliinikutes igapäevaselt ei tööta. Teenindamaks inimesi, kellel on hirm või võimetus teha hambaarstiga koostööd, on Sakala Hambaravis anestesioloog juba eelnevalt üldnarkoosi pakkumiseks abiks olnud ja nõnda on asutuses võimekus uut protseduuri läbi viia. Lisaks vajab naerugaasiga sedatsiooni tegemine hambaarstidele eraldi väljaõpet, mida Eestis hetkel ei pakuta. Sakala Hambakliiniku töötajad käisid protseduuri õppimas Horvaatias.

Naerugaas on üldanesteesiale ohutum alternatiiv

Naerugaasiga sedatsiooni saab olemuselt üldnarkoosist veidi turvalisemaks pidada ja Sakala Hambakliiniku tegevjuht Hendrik Kiige sõnul annab uus teenus arstidele unikaalse võimaluse pakkuda ohutumalt laste hambaravi.

Kui soovid naerugaasiga sedatsiooni kasutamist, konsulteeri täpsema informatsiooni saamiseks Sakala Hambaravi raviarstidega.

Vaata kõiki uudiseid
Vaata kõiki uudiseid
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
27.11.2023
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?...
Loe edasi
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
16.10.2023
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral...
Loe edasi
Suletud kuupäevad juulis
14.07.2023
Suletud kuupäevad juulis
Suletud kuupäevad juulis...
Loe edasi
Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms.