Hammaste tundlikkus, kuidas ennast selle eest kaitsta

Hammaste tundlikkus, kuidas ennast selle eest kaitsta

Hammaste tundlikkus, kuidas ennast selle eest kaitsta

Hammaste tundlikkus

Hammaste tundlikkus valmistab sulle peavalu ja annab vahest endast märku?
Külmad ilmad hammastele ei halasta. Kui muul ajal on hammaste tundlikkus probleemiks ligi igal kümnendal Eesti inimesel, siis temperatuuri langedes ja jahedate tuulte keerisesse sattudes võivad tundlikkust tunda ka need, kel varasemalt sellega probleeme pole olnud.

Külmast põhjustatud hambavalu

Külmast põhjustatud hambavalu võib olla nii tuim kui terav, pidev kui hootine ja valu võib tunda nii ühes kui mitmes hambas. Kuna variante on palju, ei tasuks Sakala hambaravi hambaarsti doktor Kaja Kiige sõnul kaebustele ise hakata diagnoosi panema. Põhjuseid võib olla palju, miks hambad võivad külma käes valutama hakata.

Levinud põhjused valu tekkeks on näiteks ravimata hambaaugud, põletikulised hambad ja igemehaigused, vananenud täidised, mõrad hammastes, taanduvad igemed ja hammaste krigistamine,” tõi dr Kiige esile mitmeid näiteid.

Kui külma käes probleemid süvenevad ehk hambad muutuvad veelgi tundlikumaks, tasub sellest hambaarstile kindlasti teada anda. Hinga läbi nina.

Kuidas hambaid kaitsta

Kuigi täielikult pole hambaid talviste külmade eest võimalik kaitsta, on teatud meetoditega võimalik vähendada külmast tingitud probleemide teket. Kõige lihtsam viis selleks on külma käes olles vältida suu kaudu hingamist ja kõnelemist ning alumine näopool salli sisse peita. Kellele aga õues vaikimine teostamatuna tundub, peaks dr Kiige hinnangul proovima probleemide vältimist profülaktiliselt.

“Olenemata aastaajast võib kasutada tundlikele hammastele mõeldud hambapastasid, milles sisalduvad kaaliumnitraat ja arginiin aitavad vähendada hammaste tundlikkust,” tõdes dr Kiige.

Samuti tasuks eelistada fluoriidi sisaldavaid hambapastasid ning hoida üleüldine suuhügieen heas korras – näiteks aitab kindlasti ka niiditamine ennetada hammaste tundlikuks muutumist.

Kel aga ka spetsiaalse hambapasta kasutamine ei aita ning külmast tingitud valu kestab mitu päeva, peaks dr Kiige sõnul viivitamatult pöörduma hambaarsti poole. “Vaid hambaarst saab kindlaks määrata, mis külma käes täpsemalt valu põhjustab ja mis on seetõttu ka sobiv ravi,” lisas dr Kiige.

 

Loe meie teiste teenuste kohta lähemalt siit.

Loe suutervise kohta rohkem ka siit.

Vaata kõiki uudiseid
Vaata kõiki uudiseid
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
27.11.2023
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?...
Loe edasi
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
16.10.2023
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral...
Loe edasi
Suletud kuupäevad juulis
14.07.2023
Suletud kuupäevad juulis
Suletud kuupäevad juulis...
Loe edasi