Hammaste röntgenuuring – kas ohutu või riskantne raviteenus?

Hammaste röntgenuuring – kas ohutu või riskantne raviteenus?

Hammaste röntgenuuring – kas ohutu või riskantne raviteenus?

Hammaste röntgenuuring ja ohutus

Mis on hammaste röntgenuuring ja kas tänapäevastes hambaravikliinikutes kasutuses olevad röntgenseadmed on inimesele ohutud või mitte?

Tundub, et nõukogude ajast on õhku jäänud arvamus, et röntgenülesvõte annab välja hulgaliselt kiirgust, kuid tegelikkuses ei tasu tänapäeval röntgenkiirgust enam karta, sest kiirgusdoosid on väga väikesed ja erine oluliselt looduslikust foonist. Küll, aga tasub olla teadlik kiirgusega seotud ohtudest ja loomulikult tuleb olla ettevaatlik. Ohutust aitavad tagada kaasaegsed röntgenseadmed ning nende õige ja vajaduspõhine kasutamine.

Kiirgusdooside optimeerimisega on maailmas aktiivselt tegeletud viimasel kolmekümnel aastal, et need oleksid võimalikult väiksed. Kvaliteedi tagamiseks viiakse läbi kiirituse auditeid ning järgitakse Euroopa Liidu kiirgusohje head tava. Seda kõike selleks, et inimeste tervist säästa, ent pakkuda samal ajal kvaliteetset ravi.

Sakala Hambaravis teostatakse nii 2D- kui ka 3D-röntgenuuringuid.

Kuidas röntgenülesvõtte tegemine käib?

Panoraamülesvõte ehk 2D-röntgen näitab ülemist ja alumist lõualuud koos hammastega, kus külgülesvõttest saab ülevaate hammaste ja lõualuude omavahelisest suhtest. Samas annab täpsema diagnoosi 3D-röntgen, kus on kolmemõõtmelisel võttel kõik väikesed luustruktuurid hästi ja mitme erineva nurga alt vaadeldavad.

Milleks hambaarst röntgenuuringut vajab?

Röntgen on abivahend, mis aitab panna patsiendile täpse diagnoosi ja koostada kõige sobivama raviplaani, sest hambaarstidel on võimalik näha probleeme, mida on palja silmaga raske või võimatu tuvastada. Röntgenuuringuid viiakse läbi näiteks hambajuurte asendi ja hamba anatoomia, periapikaalse põletiku, karioosse kahjustuse, endodontilise ravi võimaluse, ravietappide ning kirurgilise raviprotseduuri eelseks hindamiseks või hambaimplantaatide, hambaproteeside ja breketite ettevalmistamiseks. Nõnda on röngtenpilt ravi läbiviimisel hindamatu abivahend.

Kaasaegne tehnoloogia aitab tagada ohutust

Digitaalsetel hammaste ülesvõtetel on võrreldes tavaröntgeniga väga madalad kiirgusdoosid, mis ei ohusta tervist. Ühe pildi tegemine annab umbes sama palju kiirgust kui veeta 2 tundi päikese käes. Sakala Hambaravi kasutab oma tööks Carestream OPG 3D-röntgenseadet, mis võimaldab efektiivselt ja kiirelt saada diagnoosi panemiseks olulised pildid. Lisaks on seade hõlpsalt reguleeritav, et tagada juurdepääs nii erinevates suurustes kui ka ratastoolis inimestele.

Lisaks kaasaegsetele seadmetele kasutatakse tänastes kliinikutes patsientide täiendavat ohutust tagavaid kiirguskaitsepõllesid ja kraesid, mis aitavad röntgenkiirguse ekspositsiooni piirata. Personali ohutuse maksimaalseks tagamiseks on nüüdsed hambaravikliinikud ehitatud selliselt, et röntgenkiirguse levik on piiratud ruumides, kus tehakse päevas kümneid ülesvõtteid. Loomulikult peab ka personal omama vajalikku kvalifikatsiooni.

Hammaste röntgenuuring raseduse ajal

Röntgenit rasedatele ei soovitata ning lapseootel patsientidel tuleb enne röntgeni tegemist kindlasti oma arstiga nõu pidada. Röntgenkiirgust tasub vältida just esimesel trimestril, kui on toimumas organogenees ehk loote organite väljakujunemine. Kuigi kiirgus on minimaalne, on kõige parem vältida areneva loote kokkupuudet kiirgusega. Seega soovitame kindlasti teavitada hambaarsti, kui oled rase või võid rase olla.

Siiski võib ette tulla olukordi, kus hammaste röntgenuuring on raseduse ajal hädavajalik. Sellisel juhul võtab hambaarst röntgenikiirte suhtes kasutusele suuremad ettevaatusabinõud, näiteks kasutab pliiga põlle ja kilpnäärme kaelarihma.

Kokkuvõtteks

Tänapäeva hambaravis ei tasu röntgenkiirgust enam karta, kuid alati peab olema ettevaatlik ja teadlik võimalikest ohtudest. Teeme igapäevaselt kõik selleks, et protseduurid oleks maksimaalselt ohutud nii patsiendile kui ka personalile.

Röntgenuuring aitab hambaarstil valida õige ravi. Alatihti ei ole kvaliteetne ravi ilma röntgenuuringuta isegi võimalik. Täpsema informatsiooni saamiseks konsulteeri enda raviarstiga või broneeri konsultatsiooni aeg Sakala Hambaravis.

 

Loe meie teiste teenuste kohta siit.

Loe suutervise kohta rohkem siit.

Vaata kõiki uudiseid
Vaata kõiki uudiseid
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
27.11.2023
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?...
Loe edasi
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
16.10.2023
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral...
Loe edasi
Suletud kuupäevad juulis
14.07.2023
Suletud kuupäevad juulis
Suletud kuupäevad juulis...
Loe edasi