Üldnarkoos hambaravis – mugav lahendus valuvabaks hambaraviks

Üldnarkoos hambaravis – mugav lahendus valuvabaks hambaraviks või äärmuslik abinõu?

Üldnarkoos hambaravis – mugav lahendus valuvabaks hambaraviks või äärmuslik abinõu?

Üldnarkoos hambaravis, lisavõimalus kui muud võimalused on ammendunud

Üldnarkoos hambaravis on tänapäeval patsientidele kättesaadav lisateenus mitmekülgsetes kliinikutes. Sakala Hambaravis on vajalikud seadmed, ruumid ja tipptasemel meeskond, et vajadusel teostada hambaravi kohaliku tuimestuse asemel üldnarkoosi kasutades. Üldnarkoosis tehakse täna nii kirurgiat, ravi kui ka juureravi. Sealjuures see, kas tegemist on mahuka ja keeruka protseduuriga, ei ole üldnarkoosi kasutamisel määrav, kuivõrd hambaravis saab keerulisemaid protseduure teha ka lokaalse anasteesiaga. Peamised põhjused üldnarkoosi kasutamisel on patsiendi suur hirm hambaarsti ees või võimetus teha hambaarstiga koostööd.

Millistel juhtudel kasutatakse üldnarkoosi hambaravis?

Üldnarkoosi kasutamiseks peab alati olema mõjuv põhjus. Üldnarkoosi kaalutakse siis, kui patsient ei suuda teha raviarstiga koostööd psühholoogilise või emotsionaalse ebaküpsuse, puude või meditsiinilise näidustuse tõttu. Järjest rohkem on levinud ka olukorrad, kus patsient on varasema negatiivse kogemuse tõttu äärmiselt hirmul ja soovib ise just seda lahendust. Sakala Hambaravi tegevjuhi Hendrik Kiige sõnul on üldnarkoos viimane võimalus ja üldiselt püütakse patsiente kõigepealt nõustada ja võimalusel panna otsust veelkord kaaluma. Kui patsient on oma valikus kindel ning on näha, et muud võimalust hambaraviks ei ole, siis kaalutakse üldnarkoosis hambaravi.

Üldnarkoosi rakendatakse ka siis, kui tehakse keerukamaid näo, kaela, lõualuu või pea protseduure. Harvem põhjus on see, et patsiendile lokaalanesteesia ei toimi või on vastunäidustatud.

Kokkuvõtvalt kasutatakse üldnarkoosi hamba järgmistel juhtudel

  • puudulik patsiendipoolne koostöö;
  • hambaarstihirm;
  • teatud protseduurid, mis nõuavad üldnarkoosi.

Üldnarkoos hambaravis – protseduuri käik

Protsess algab konsultatsiooniga, kus hambaarst lisaks suu seisukorra kaardistamisele ja ravi vajadusele hindab, kas üldnarkoos on põhjendatud. Kui muud võimalused ravi teostamiseks puuduvad, hakatakse läbi viima üldnarkoosi menetlust. Menetluse käigus täidab patsient üldnarkoosiankeedid, mis edastatakse anestesioloogile. Pärast anestesioloogilt saadud vastust üldnarkoosi kasutamisest viiakse läbi kordusvisiit, kus peale riskide hindamist esitatakse patsiendile täiendavaid küsimusi ning saadakse protseduuriks vajalik nõustumine.

Seejärel arutatakse patsiendiga läbi raviplaan, hinnastamine ja lepitakse kokku protseduuri läbiviimise aeg. Edasi esitatakse ettemaksu arve, mis on eelduseks protseduuri toimumisele. Seejärel tuleb patsient kokkulepitud ajal kliinikusse, kus anestesioloog, anesteesia õde ja raviarst viivad protseduuri läbi spetsiaalse tehnika ja tingimustega palatis.

Üldnarkoosist taastumine võib olla omaette väljakutse. Seetõttu on kliinikust lahkudes vajalik saatja olemasolu. Tuleb tähele panna ka seda, et peale üldnarkoosi ei ole lubatud 24 tunni jooksul juhtida autot, kasutada keerukaid aparaate, allkirjastada juriidilisi dokumente ega tarvitada alkoholi.

Üldnarkoosi tuleb suhtuda tõsidusega

Hendrik Kiige kutsub patsiente üles mitte suhtuma üldnarkoosis hambaravisse on kui mugavusteenusesse. Järjest populaarsemaks on saanud patsientide endapoolne soov üldnarkoosiga hambaravi järele. Sakala Hambaravi arstid suhtuvad aga sellesse protseduuri vastutustundlikult ning üldnarkoosi kasutamine peab olema põhjendatud ja parima tulemuse saavutamiseks vajalik.

Kuigi üldnarkoos on suhteliselt ohutu, seda viiakse läbi kaasaegse tehnikaga ja spetsialistide poolt, hõlmab ka see nagu teisedki meditsiinilised protseduurid, teatud riske. Eluohtlikuid tüsistusi või muid tervisrikkeid esineb kõikide standardite ja ettevaatusabinõude täitmisel üliharva.

Sakala Hambaravi tagab kvaliteedi ja turvalisuse

Sakala Hambakliinikus on üldnarkoosiga ravi osutamiseks spetsiaalsed palatid. Kasutusel on kaasaegsed üldnarkoosi seadmed ja protseduuri teostatakse vaid koostöös anestesioloogi ja Sakala enda meeskonnas töötava anesteesia õega, kes on eelnevalt kaardistatud patsiendi meditsiinilise tausta. Kogu protsessi vältel jälgitakse patsiendi elulisi näitajaid: vererõhku, südame löögisagedust ja veres oleva hemoglobiini küllastatust hapnikuga. Ruumid, seadmed ja personali kvalifikatsioon vastavad parimale erialasele tavale ning tagavad protseduuri turvalisuse ning kvaliteedi.

Pea meeles! Soovitused edukaks raviks:

  • 6 tundi enne operatsiooni ära söö, joo, suitseta ega näri närimiskummi;
  • ära tarbi alkoholi operatsioonieelsel nädalal;
  • teavita kirurgi ja anestesioloogi kroonilistest põetavatest haigustest;
  • ravimeid võib võtta tavapäraselt, kuid võta ravimid kliinikusse kaasa;
  • ära jumesta ega laki küüsi enne protseduuri. Lakitud, geel- ja kunstküüned takistavad sõrme otsa asetatava jälgimisanduri tööd;
  • eemalda ehted ja prillid.

Täpsema informatsiooni saamiseks konsulteeri enda raviarstiga või broneeri konsultatsiooni aeg Sakala Hambaravis.

 

Loe meie teiste teenuste kohta siit.

Loe suutervise kohta rohkem siit.

Vaata kõiki uudiseid
Vaata kõiki uudiseid
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
27.11.2023
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?
Kaped ja breketid — kuidas aparaate kodus hooldada?...
Loe edasi
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
16.10.2023
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral
Hambaravi esmaabi erakorralise probleemi korral...
Loe edasi
Suletud kuupäevad juulis
14.07.2023
Suletud kuupäevad juulis
Suletud kuupäevad juulis...
Loe edasi
Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms.