ЗАБРОНИРОВАТЬ ВРЕМЯ
Müofunktsionaalne teraapia
Millega tegeleb müofunktsionaalne teraapia
Müofunktsionaalne teraapia tähendab näo-ja suupiirkonna lihaskonna vale asendi ja funktsionaalse häire ravi. Me teame, et näo-lõualuusüsteemi organite ja lihaste töö on hingamine, kõne, mälumine ja neelamine, miimika ja imemine. Kui nendes tegevustes on probleeme või puudeid, siis võib tegemist olla müofunktsionaalse häirega.
Kõige põhilisem sümptom aru saamiseks, et midagi võib valesti olla, on see, kui ninahingamise asemel toimub hoopis suu- või segahingamine. Grimassid neelamisel, suurenenud süljevoolus, keele surumine hammaste vahele või külgedele rääkimise või neelamise ajal on samuti võimalikud müofunktsionaalse häire sümptomid. Lisaks võivad valed olla suuga seotud harjumused, näiteks küünte närimine, hammaste krigistamine, liiga pikk luti kasutamine, pöidla-huule-põse imemine vms.
Tunnusteks võivad olla ka alalõualiigese häired, mis avalduvad valude või naksudena, või hingamisprobleemid öisel ajal (norskamine või obstruktiivne uneapnoe).
7 peamist müofunktsionaalse häire sümptomit
- suu või segahingamine
- grimassid neelamisel
- suurenenud süljevoolus
- rääkimise või neelamise ajal keele surumine hammaste vahele või külgedele, keele vale asend puhkeolekus (suu põhjas)
- küünte närimine, hammaste krigistamine, pikk luti kasutamine, pöidla-huule-põse imemine
- alalõualiigeste valud või naksud
- öised hingamisprobleemid (norskamine või obstruktiivne uneapnoe)
Suuhingamine ja selle tagajärjed
Pideva suuhingamise tagajärjel võivad tekkida mitmed negatiivsed nähud, mis mõjutavad inimese elukvaliteeti üldisemalt. Suu kaudu hingates on inimese rüht kehvem, suu hakkab kuivama, sellest omakorda võib tekkida hambakaaries ja parodondikoe probleemid. Kõneprobleemid ja uneaegsed hingamishäired on samuti sagedased ning kõige tipuks mõjutab see otseselt ka inimese välimust.
Kasulik on pöörduda müofunktsionaalse terapeudi poole ka enne ja pärast huule- ja keelekida eemaldamist. See aitab saavutada peale protseduuri püsivat tulemust. Selleks, et armkude ei tekiks tuleb teha eriharjutusi, sealhulgas keelekida venitusi näiteks.
Suuhingamine võib kaasa tuua
- halva rühi, sest suu kaudu hingates on kehaasend vale
- kuiva suu, sest suu kaudu hingamine kuivatab suu limaskesta
- hambakaariese, sest kuivas suus sülje remineraliseeriv ja puhastav toime väheneb
- parodondikoe probleemid, sest kuivas suus bakteriaalne koostis muutub
- kõneprobleemid, sest keele vale asend raskendab õiget verbaalset väljendust
- vale hambumus, sest pidevalt avatud suu mõjutab hambakaarte arenemist
- uneaegsed hingamishäired, sest hingamisteed vajuvad kokku ja takistavad lapse aju hapnikuga varustamist.
Tekkinud kahtlusi on kindlasti vaja kontrollida, sest mida varem häirele jälile jõuda, seda suurem on võimalus valed harjumused välja juurutada. Ideaalis võiks sümptomitega tegeleda juba lapseeas, sest teismelistel ja täiskasvanutel on suuhingamisest tekkinud muutusi väga raske korrigeerida.
Müufunktsionaalne teraapia suuhingamise ravis
Suuhingamise ravi on mitmetasandiline ja individuaalne, sõltudes palju häire raskusastmest. Müofunktsionaalne teraapia võib piirduda vaid keele asendi korrigeerivatest igapäevastest harjutustest, aga võib vajada ka adenoidide või kurgumandlite eemaldamist, raskematel juhtudel tuleb ortodontiliste aparaatidega muutma lõualuude kasvu. Igale patsiendile koostab terapeut spetsiaalse ravitsüklitest koosneva plaani. Müofunktsionaalne ravi kestab tavaliselt 9 kuud kuni 2 aastat, sõltuvalt lapse vanusest, raviskeemist, probleemi olemusest ja diagnoosist.
Oluline on, et laps saaks omandada õige hingamis- ja neelamismustri, sest vaid nii saab häire kaduda. See vajab igapäevast ja järjepidevat tööd ning koostööd ka teiste spetsialistidega (ortodont, kõrva-nina-kurguarst, unearst, kõneterapeut jne).
Sakala Hambakliinik on üks vähestest kliinikutest, kes müofunktsionaalse teraapia teenust pakub. Alates maikuust saab registreerida end terapeudi konsultatsioonile.
Loe rohkem meie teiste teenuste kohta siit.
Loe rohkem suutervise kohta siit.