Tel: 533 599 66

Mis on hambakroon

Hambakroon on hambakujuline tehishammas. Hambakroone paigaldatakse juhtudel, kui patsiendil on vaja kas taastada või korrigeerida hamba krooniosa. Krooniosa võib vajada taastamist nii suures ulatuses kui ka osaliselt.

Krooni paigaldamiseks lihvitakse patsiendi hammast umbes millimeetri ulatuses õhemaks ja lühemaks ja järgmisel visiidil (~nädala pärast) liimitakse hambakroon lihvitud hambale. Kui hamba krooniosa on oluliselt kahjustunud või hävinud, siis on soovitatav paigaldada tugipost ehk tihvt. See pakub kroonile paremat tuge ja vastupidavust.

Tihvti paigaldamiseks laiendatakse juurekanalit selliselt, et kanalisse tekiks tugiposti asetamiseks piisav ruum. Peale tihvti paigaldamist taastatakse hambakönt ning võetakse hammastest jäljendid. Jäljendid saadetakse laborisse, kus hambatehnik valmistab hambakrooni. Järgmisel visiidil kinnitab hambaarst krooni lõplikult hambale.

Hambakroonide paigaldamisega saab edukalt korrigeerida hambumuskõrgust, hammaste asendit ja ka värvust. Ka pärast juureravi teostamist võib olla vajalik hambale krooni asetamine, et tagada piisav tugevus mälumisjõududele vastupidamiseks.

 

Hambakroonid võib suures osas jagada kaheks: täiskeraamilised ja metallokeraamilised kroonid.


Täiskeraamiliste (TK) kroonide eelisteks on loomulikum värv, parem vastupidavus, allergiate tekke minimaalsus. Loomuliku väljanägemise annab täiskeraamilistele kroonidele valguse murdumine sarnaselt naturaalse hambaga. Täiskeraamika puhul on restauratsioonide ulatus piiratud materjalide hapruse tõttu.

Metallokeraamilised (MK)kroonid võivad rohkem komplikatsioone tekitada just tulenevalt materjalist ja materjale mõjutavatest teguritest suuõõnes. Metall võib ajapikku kaotada osa oma esialgsest vastupidavusest, mõjutades seeläbi ka krooni vastupidavust. Metallokeraamilisel kroonil on sisemine karkass metallisulamist ning pealmine osa keraamikast. MK kroonide miinus on võimalik keraamika kildude eraldumine.

Metallokeraamika võimaldab tänu metalli tugevusele teha väga ulatuslikke rastauratsioone.