Kui igemeravi jääb hiljaks ja patsient pöörduv vastuvõtule liiga hilja

Kui igemeravi jääb hiljaks

Mis juhtub kui diagnoos ja igemeravi jääb hiljaks?

Kui diagnoos ja igemeravi jääb hiljaks, siis selle tagajärjed võivad olla patsiendi jaoks keerulised. Enamasti on gingiviit ja parodontiidihaigused kroonilise, episoodilise kuluga.  Olenevalt bakteriaalsest biofilmist ning haiguse tekke kaasfaktoritest (organismi põletikuvastus, suitsetamine, üldhaigused, nt. diabeet, hammaste lokaalsed tegurid, nt. ülemäärased täidised või hammaste omapärasne anatoomia) võib gingiviit arenenda luukoega parodontiidiks. Ka luukadu pole pidev protsess vaid seda iseloomustab episoodiline areng. Haigus võib aastaid olla paigalseisus, kuid õigete tegurite kokkusattumisel progresseeruda kiiresti teatud aja jooksul. Vahete-vahel võib tekkida äge mädane põletik, mis väljendub abstsessi moodustumisega või igemetasku kaudu väljuva mädase vedelikuna.

Gingiviidi või parodontiidiga hammaste prognoosi mõjutavad need samad faktorid, mis on olulised haiguse tekkes. Suitsetamine on väga tihedalt seotud haiguse progressiooniga ning takistab paranemisprotsessi. Hamba anatoomilised iseärasused või mitte adekvaatsed restauratsioonid võivad takistada puhastamist nii kliinikus kui ka kodus. Seetõttu on ühejuureliste hammaste prognoos parem kui mitmejuurelistel hammastel.

Kui igemeravi jääb hiljaks

Hamba kinnituskudede põletik ei ole halb vaid suuõõnele vaid ka kogu organismile. Erinevate teadustööde tulemusel on leitud seoseid parodontiidi ja selliste üldhaiguste vahel nagu:

  • südame-ja veresoonkonna haigused
  • enneaegne sünnitus ning väga madal sünnikaal
  • diabeediga vastastikune suhe (diabeetikutel on suurem oht parodontiidi progressiooniks, kuid parodontiidi ravi on näidanud paremaid tulemusi diabeedi näitajate kontrollis)
  • patsiendid, kes on kunagi põdenud endokardiiti või omavad veresoonte, südameklapi ning liigeseproteese on alati ohustatud vereringesse jõuda võivatest bakteritest

Ravimata gingiviit ja parodontiit

Ravimata gingiviit ja parodontiit takistavad ka teiste hambaravi menetluste läbiviimist. Täidiste ning hambakroonide asetamine nõuab rangelt kuiva keskkonda, mida on suuõõnes keeruline saavutada, kui igemed on põletikust tursunud ning veritsevad ka vähesel manipulatsioonil. Kui viia läbi ortodontilist ravi patsientidel, kel esineb probleeme kinnituskudede põletiku ja igemealuse hambakiviga, võime viia ladestused veel sügavamale ning luukadu hammaste ümber võib süveneda. Olukorras, kus oleks vaja asendada puuduvaid hambaid implantaatidega, tuleb arvestada, et kõik hammaste ümber paiknevad bakterid võivad koloniseerida ka implantaadi ümbruse. Seega tuleks enne kui alustada erinevate hambaravi menetlustega teostada korralik hammaste puhastus ja instrueerida patsienti koduste hügieenivõtete osas. Kui igemed on terved, ei veritse ning hammastel ei esine hambakattu ega hambakivi, siis ei teki selliseid probleeme, et täidiseid tuleb tihti ümber vahetada või et implantaadi ümber tekib luukadu.

Parodontiidi ravi

Meie kodulehekülg kasutab küpsiseid, et me saaks pakkuda paremat kodulehekülje külastamise kogemust. Jätkates nõustute meie küpsiste, jälgimisstatistika jms.