Tel: 533 599 66

Hammaste valgendamine

Hammaste valgendamine

Hammaste värvimuutusi võivad tingida mitmed asjaolud, mille tagajärjeks on ebarahuldav hammaste toon. Hammaste tooni muutus ei pruugi olla tingitud ainult ealistest iseärasustest ja hambavaaba kulumisest. Põhjuseid võib otsida nii toitumisharjumustest, ravimite kasutamisest ja ka näiteks ebatervislikest eluviisidest. Samuti võivad hammaste tooni muutust esile kutsuda järgmised asjaolud:

  1. Hammaste ebakorrapärane hooldamine ja puhastamine
  2. Parkaineid sisaldavate toiduainete tarvitamine
  3. Suitsetamine ja liigne kohvi tarbimine
  4. Ravimite tarvitamine

 

Hammaste tooni on võimalik muuta valgendamise abil. Siinkohal tasub üle korrata, et valgendamise protseduuri käigus ei ole võimalik muuta plommide ja kroonide tooni. Hammaste valgendamisele eelnevalt peab arst hindama suu seisukorda ning eelnevalt on vajalik eemaldada hambakivi ja parandada hambaaugud. Hammaste valgendamise võib jagada üldistatult kaheks: kabinetis valgendamine ja kodune valgendamine.


Kabinetis valgendamine

Protseduur võtab aega 30–60 minutit. Üldjuhul ei pruugi ainult ühest valgendamise sessioonist piisata, vajalik on mitu visiiti. Hambaarst katab valgendamist vajavatel hammastel ümbritsevad igemed spetsiaalse kaitsva kattega ning asetab hammastele valgendusgeeli. Geel toimib ~15-20 minutit. Seejärel puhastatakse hambad geelist ja eemaldatakse igemeid kattev kaitse.

 

Kodune valgendamine

Patsiendile valmistatakse spetsiaalsed individuaalsed valgenduskaped, mille jaoks hambaarst võtab esimesel visiidil jäljendid ja labor teeb järgmiseks visiidiks vormid valmis. Hambaarst õpetab, kuidas kodus toimida ning annab koos valgenduskapedega kaasa valgendusgeelide komplekti. Geelides on valgendavaks aineks vesinikperoksiid (10%, 15% või 20%). Kodus tuleb asetada valgendusgeel kapedesse ja geeliga kaped suhu (olenevalt tootest, 6–8 tunniks). Pärast valgendamist ei ole soovitatav tarbida paari päeva jooksul tugevalt värvipigmente sisaldavaid sööke-jooke (mustikad, must tee, kohv, punane vein jms). Hamba enda struktuur valgendamise käigus ei muutu. Kroonid ja täidised värvi ei muuda. Valgendamise ajal võivad hambad muutuda tundlikuks – need nähud mööduvad pärast valgendamist. On olemas ka spetsiaalsed tundlikkust vähendavad hambapastad.

Kiiremaks ja mugavamaks variandiks on juba eeltoodetud universaalse suurusega valgenduskaped. Ühes pakis on eelnevalt valgendusgeeliga kaetud vormid nii üla- kui alalõuale. Universaalse suurusega kaped on väga kergesti kasutatavad ja mugavad.

 

Devitaalsete hammaste valgendamine

Mõnikord võib hammas peale juureravi aja möödudes tumeneda. Kui hambareas on muutnud värvi üksik hammas, ei toimi sellele ülalnimetatud valgendusmeetodid. Hambale puuritakse suulae- või keelepoolsele pinnale auguke, eemaldatakse vana täidis ning hambasse asetatakse spetsiaalne valgendusgeel. Hambasse tekitatud auk suletakse ajutiselt täidisega ning protseduuri korratakse 3–5 päeva tagant kuni soovitud tulemuse saavutamiseni.