Tel: 533 599 66

Hammaste hooldamine

Võta oma suu puhastamiseks aega - Igapäevase suuhoolduse rusikareegel - Kasuta hambaniiti enne hammaste pesemist, tuues hammaste vahelt ja igemetaskust välja sinna päeva jooksul kogunenud toidujäägid ja katu. Pese hambaid hoolikalt, puhasta kindlasti ka keel. Soovi korral võid loputada veel ka suuveega.  

Peske hambaid vähemalt 2 korda päevas – hommikul ärgates ja õhtul enne magamaminekut peale viimast söögikorda. Peske vähemalt 3 minutit ja hoolitsege selle eest, et lisaks hammastele puhastate ka igemed ja igeme servad. Puhastage korralikult hammaste esi- ja tagaküljed ning kõik mälumispinnad. Hambaharja on mõistlik vahetada iga 3 kuu tagant. Uus hambahari eemaldab hambakattu paremini kui juba kulunud vana hambahari. Alustage harjamist purihammaste keelepoolsest küljest, sealt liikuge edasi purihammaste põsepoolsele küljele ja lõpetage mälumispindade harjamisega. Peske hoolikalt mõlemad suupooled. Harjake edasi-tagasi liigutustega korraga 2–3 hammast. Hambaharja on soovitatav hoida hambakrooni suhtes 45° nurga all. Korraliku ja tõhusa hambapesu efekti tunnete keelega – hambapinnad tunduvad siledad ja puhtad. See annab teile tagasisidet, et hambakatt on korralikult eemaldatud.  

Hambapasta valikul võiks eelistada fluoriidi sisaldavaid tooteid - see aitab vältida kaariese teket ja sellest tingitud kahjustusi. Uuringud on näidanud, et fluoriid tugevdab hambavaapa ja muudab selle happerünnakutele vähem vastuvõtlikuks.  

Hambaharja valikul eelistage pehmete harjastega ja lühikese peaga hambaharja - see ei kahjusta hambaemaili. Jäigemate harjastega hambaharjad võivad intensiivse kasutamise korral hambaemaili kahjustada, mis omakorda soodustab bakteritele meelepärase keskkonna teket.

Kasutage hambaniiti iga päev – hambaniit on suurepärane abiline, mis aitab teil pääseda sinna, kuhu hambahari ei pruugi alati jõuda. Niiditage hambaid enne hambapesu, et tuua katt ja toiduosakesed hammaste vahelt välja. Hambaniit aitab vältida bakteritele sobiva keskkonna teket hambavahedes, kuhu on jäänud peale söögikorda toidujääke. Igemepõletik ja veritsus on tingitud just bakteritest ja neile meelepärasest elukeskkonnast. Hambaniiti tuleb kasutada ettevaatlikult, vältides igemete vigastamist. Püüdke pääseda igemevao põhjani ja siis liikuge tagasi.

Kui teile meeldib närimiskumm, siis eelistage ksülitooli sisaldavaid marke – ksülitooli sisaldavad närimiskummid aitavad neutraliseerida suhkrutest tekkivat happerünnakut hammastele, mis omakorda põhjustab pH taseme langust. Ühtlasi aitab ksülitool piirata bakterite kasvu. Siiski soovitame närimiskummi tarbida mõõdukalt, kuna liigsel tarbimisel võivad kaasneda ebasoovitavad kõrvalnähud.

Kasutage suuvett – suuvee regulaarne kasutamine aitab takistada hambakatu teket, mis omakorda põhjustab hambaaukude ja igemehaiguste teket. Eelistage fluoriidi sisaldavat suuvett, kuna see kaitseb ka kaariese eest.

Keele puhastamine aitab parandada suu tervislikku seisundit – sarnaselt hammastele on bakteritele sobiv elukeskkond ka keele pinnal. Keele puhastamiseks soovitame kasutada kas keelekaabitsat või hambaharja. Puhastage keelt iga kord, kui pesete hambaid. Puhastamine võiks kesta kuni 1 minuti. Püüdke üle käia kogu keele pind.